top of page
  • Filibe Rulman

Spindle Motorlar

Spindle motorlar, yüksek güç ihtiyaçlarına cevap verebilir ve yumuşak malzemeleri işlemek için tasarlanmış olan cnc router gibi sistemlerde kullanılmaktadır. Spindle motorlar, sıvı soğutmalı spindle motor ve hava soğutmalı spindle motor olarak iki gruba ayrılır. Spindle motor tipleri arasında seramik rulmanlı ve çelik rulmanlı modeller bulunmaktadır. Spindle motorlar, servo motor kadar durma ve kalkma konumlarında hassasiyet göstermeyen çoğunlukla yük taşıma alanındaki avantajları sebebiyle sıkça tercih edilen motorlardır. Ayrıca spindle motorlarda takım değiştirme özelliği de bulunmaktadır. Bazı spindle motorların çalışmaları esnasında bu durum önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Seramik ve çelik rulmanlı olarak değişebilen çeşitleri olan spindle motorların durma ve kalkma anındaki konumlarında değişimler söz konusu olabilir. Spindle motorlar, konumları bakımından bir servo motor gibi hassasiyet göstermezler. Genellikle tercih edilme sebepleri yük taşıma konusunda avantajlı özelliklere sahip olmasından dolayıdır.

Spindle motorların en sevilen özelliklerinden bir tanesi de otomatik takım değiştirme özelliğidir. Çoğu spindle motorların çalışması esnasında bu özellik büyük kolaylık sağlamaktadır.

Spindle Motor Nasıl Çalışır?

Spindle motoru, şaft üzerindeki yüksek hız ile elektrik gücü arasındaki yarı doğrusal ilişki nedeniyle makinenin nominal hızını, yoğunluğunu ve verimini arttırır. Böylelikle motor şaftı boyutunun değiştirilmesine gerek kalmaz, artan şaft gücü kullanılarak ihtiyaç karşılanır. Küçük bir hacimle de büyük performans elde edilebilir. Ayrıca motorun hızı, frekansla doğrusal olarak artar. Bu, makinenin uygulama alanında önemli bir faktördür. Motorlar 24 saat çalışabilir. Ancak spindle motorları çok ısınabilir. Motor ısınması, güce ve boyuta bağlı olarak değişebilir. Motor aşırı ısınma riski altındayken motorun sıcaklığını hesaplayarak veya ölçerek, sürücüyü kapatarak bu sorunu önleyebilirsiniz.

Spindle Motorların Kullanım Alanları

CNC makinelerinde spindle motorların kullanılmasının yanı sıra motor tercihleri de yapılacak işe göre farklı olmaktadır. Örnek verilecek olursa; kayış kasnaklı spindle motorlar genellikle CNC freze ve işleme merkezleri için tercih edilirken, yüksek frekans spindle motorlar CNC gravür makineleri için kullanılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra spindle motorlar, CNC makineleri alanının dışında tıp endüstrisi, görüntüleme ve kayıt endüstrisi, kopyalama ve çoğaltma makineleri, imalat teknolojileri, otomotiv sanayi, savunma sanayi ve uzay teknolojisi alanlarında da kullanılmaktadır. Yüksek hızlı bir motor olan spindle motorlarda dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de yüksek hızlı rulman kullanımıdır. Çünkü spindle motorlar 25,000 rpm gibi yüksek devirlerde görev yaptıklarından dolayı bu hıza mekanik aksan doğru bir şekilde yanıt verebilmelidir.

Comments


bottom of page