top of page
  • Filibe Rulman

Güç Aktarım Ürünleri

Kayışlar

Kayış, iki veya daha fazla dönen şaftı mekanik olarak, çoğunlukla paralel olarak bağlamak için kullanılan esnek malzemeden oluşan bir halkadır. Kayışlar, gücü verimli bir şekilde aktarmak veya göreceli hareketi izlemek için bir hareket kaynağı olarak kullanılabilir.


Kasnaklar

Motor milinden aldığı enerjiyi bir veya birden fazla kayış yardımıyla döndürülen mile aktaran makine elemanlarına kasnak denir. Genellikle dökme demirden veya alüminyumdan imal edilen kasnak modelleri sağlam ve uzun ömürlü kullanım avantajı sunmasıyla tercih sebebi olur.

Bir kasnak genel olarak üç ana kısımdan oluşmaktadır:

  • İspit: Kayışın temas ettiği çember kısmına denir.

  • Göbek: Kasnağın mile takılmasını sağlayan kısımdır.

  • Gövde: İspitle göbeği birleştiren kısımdır.

Pek çok farklı kasnak çeşidi mevcuttur. Bunların başlıcaları arasında v-kayış kasnaklar, triger kasnaklar ve poly-v kasnaklar sayılabilir. Kasnaklar maliyet açısından avantajlı oluşlarıyla tercih edilirler. Sessiz çalışan elemanlar olup yüksek bir verimlilik değeri sunarlar. Yağlanma gibi ekstra bakım ihtiyacına da sahip değillerdir.


Konik Burçlar

Konik burçlar hareket aktarma elemanlarında kullanılacak olan kasnak veya dişli sistemlerinin mile salgısız ve seri bir şekilde takılmasını sağlar. Boyutlarına göre değişik mil çaplarında ve standart kama çlçülerinde imal edilir. Böylece dişli veya kasnakları ayrıca delik içi işleme kama kanalı açımı gibi işlemlerden kurtarır.


Konik Kilitler

Konik Kilit sistemleri, üzerindeki civataların sıkılmasıyla mil ve göbeğe uygulanan radyal kuvvet sonucu oluşan gerilme vasıtası ile tork ileten sistemlerdir. Konik Kilit sistemleri, malzeme, işleme ve operasyon israfını azaltarak verimliliği yükseltir.


Dişliler

Dişliler, makine bileşenleri arasında hareket ve gücü aktarmak için kullanılmakla beraber mekanik aktarım elemanlarıdır. Eşleştirilmiş çiftler halinde çalışan dişliler, dişlerini, şanzıman işlemi sırasında kaymayı önleyen, karşılık gelen başka bir dişlinin veya dişli bileşenin dişleriyle birbirine geçirir.


Zincir Dişliler

Zincir dişlisi, bir zincir, palet ya da diğer delikli ya da girintili maddeye hareket aktarmak üzere tasarlanmış, dişleri olan bir çark veya tekerlektir. 'Zincir dişlisi' adı genellikle radyal çıkıntılarının üzerinden geçen bir zincire geçtiği herhangi bir tekerleği tanımlar. Pürüzsüz olan makaralara kıyasla zincir dişlileri zincir veya paletle eşleşmesini sağlayan çıkıntılara sahiptir. Dişli çarklardan farklı olarak zincir dişlileri birbirleri ile doğrudan eşleşmezler.

Zincir dişlileri bisikletler, motosikletler, arabalar, paletli araçlar ve diğer makinelerde, dişlilerin uygun olmadığı iki şaft arasındaki dönme hareketini iletmek veya bir parçaya, palete vb. doğrusal hareket uygulamak için kullanılır.Comments


bottom of page